Product added to wishlist
View Wishlist

به فروشگاه آنلاین ما خوش آمدید!

کاربرد انواع پرده در دکوراسیون داخلی (بخش دوم)

بهمن ۱۰ام, ۱۴۰۰

در ادامه توضحاتم در خصوص انواع پرده برای آقای مهدوی به سراغ مکان هایی رفتیم که پرده در آنها نصب می شود و کاربرد دارد.

مطالعه بخش اول مقاله : انواع پرده و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

پرده هتلی

استفاده از پرده مناسب و ست کردن آن با  محیط پیرامون نکته ای است که هتل داران به آن توجه ویژه ای می کنند و سعی  می کنندکه با کمک پرده و سایر اقلام دکوراسیون داخلی احساس خوب و نشاط و  شادی در مشتری ها به وجود آورند. فلسفه رنگ های مورد استفاده در هتل هم  نکته بسیار مهمی است . به عنوان مثال رنگ آبی رنگی است که از آن به عنوان  رنگ آرامش آور یاد می شود و بالعکس رنگ قرمز رنگ تلاطم و جنب و جوش و  اظطراب آور است . رنگ مشکی هم که روحیه بسیاری از افراد را غمگین و افسرده  می کند و به همین علت افراد کمی تمایل به استفاده از آن دارند. نکته ی مهم  دیگری هم که وجود دار این است که نباید از ست کردن پرده با سایر اجزای اتاق  غافل شد و یک ست عالی و مناسب تاثیر مثبتی بر روی روحیه شخص می گذارد .  شاید شنیده اید برخی از رنگ ها تاثیر رنگ دیگر را خنثی می کنند. استفاده از  پرده ای که بتواند سایر رنگ های مورد استفاده در اتاق که حالت زننده پیدا  کرده اند را خنثی کند , کمک خیلی مهمی به افزایش روحیه می کند.

درانتخاب پرده برای هتل باید نکاتی رادرنظرداشت:

1- جنس پرده باید با رومبلی ها جور باشد، طوری که ظاهری متناسب را به اتاق ببخشد.

2-  اگر اتاق از تابلو، مبلمان و دیگر اثاثیه پر شده، بهتر است که برای پرده ها از رنگ های خنثی استفاده کنید.

3- برای اتاق مدیریت هتل بهتر است پرده  هایی را خریداری کنید که ظاهری خوشایند و دل انگیز به اتاق ببخشند و نه  تنها به خوبی با نمای کلی اتاق در می آمیزند، بلکه شکل و شمایل متمایز خود  را نیز حفظ کنند.

4-  مدنظر قرار دادن نوع پنجره، پیش زمینه و رنگ آن حائز اهمیت است.

5-  پرده هایی را انتخاب کنید که نیازمند نگهداری کمتری هستند.

6-  مهم ترین نکته، اندازه بودن پرده است.

7- اگر میهمانان هتل می خواهند نور و هوا به درون اتاق بیاید. بهتر است پرده های توری و نازک خریداری کنید.

پرده آشپزخانه

آشپزخانه محلی برای پخت و پز است در نتیجه  باید به سراغ رنگ های گرم مانند قرمز،زرد و نارنجی ملایم بروید چرا که رنگ  های گرم به صورت ملایم اشتها آور است.استفاده از رنگ هایی که با غذا  هماهنگ هستند به آشپزخانه فضایی دلنشین میدهد و باعث میشود غذاها سالم و  طبیعی به نظر برسند. استفاده از رنگ های کمرنگ برای آشپزخانه بپرهیزید زیرا  باعث ایجاد احساس ناخوشی میشوند.

بعد از رنگ،جنس پرده انتخابی اهمیت زیادی  پیدا میکند.جنس پرده ها باید کیفیت بالایی داشته باشد تا با شستوشو چندباره  کیفیت و شفافیت خود را از دست ندهد. به علاوه خود آشپزخانه به نور فراوانی  احتیاج دارد تا روشنایی اش تامین شود. چه نور طبیعی در روز و چه نور چراغ  ها در شب،باید در حد مناسبی باشد تا فضا را روشن جلوه دهد،بنابراین  میتوانید از پرده های نیمه یا تورهای حاشیه ای مخصوص آشپزخانه به اندازه  های سی تا نود سانتی متر استفاده کنید به شرطی که از بیرون دید نداشته  باشد.

در ضمن پرده های بالا رونده با  دوخت های  مناسب دکوراسیون مدرن و کلاسیک نیز میتوانند برای پنجره های آشپزخانه گزینه  مناسبی باشد.این پرده ها فضای کمی اشغال میکنند و راحت تر جمع  میشوند،همچنین قیمت آن ها نسبت به پرده های معمولی پایین تر است،بنابراین  شما میتوانید در آشپزخانه خود از پرده های بالارونده (زبرا) استفاده کنید،  زیرا فضای کمی را اشغال میکند و به هنگام آشپزی خطر شعله ور شدن را به حد  کمی می رساند.

پرده اتاق خواب

هر فصلی برای خودش یک نوع پرده لازم دارد؛ البته این مساله فقط درباره اتاق خواب صادق است. پس برای اتاق خواب دو مدل و دو جنس متفاوت در نظر داشته باشید؛ یکی برای بهار و فصل گرم سال و  یکی دیگر برای پاییز و زمان سرما. جنس پرده های تابستانی باید حریر یا  ساتن نازک باشد تا باعث گرم شدن بیش از اندازه اتاق در فصول گرم سال نشود.  برای پرده های زمستانی هم پارچه های مخملی، پشمی سبک یا پارچه هایی با  الیاف فشرده انتخاب کنید. این الیاف اجازه عبور و مرور هوای بیرون را در  روزهای سرد سال به درون خانه نمی دهند و خانه را برای تان گرم تر می کنند.

این انتخاب پرده اتاق خواب سوای  رنگ و طرحی که باید مورد علاقه شما باشد به مقاوم بودن جنس آن هم توجه کنید  وگرنه مجبورید هرازگاهی پرده های رنگ و رو رفته تان را کنار بگذارید. برای  انتخاب یک پرده مقاوم یک ترفند ساده یادتان می دهیم. کافی است پارچه را از  جایی که بریده شده کمی بکشید. اگر تار و پود پارچه به سرعت از هم جدا شد،  بهتر است بی خیال خریدن آن شوید. چون در این صورت خیلی زود باید به سراغ یک  پرده دیگر بروید.


اگر هم خیلی علاقه مند به خرید آن  بودید ایرادی ندارد فقط باید حتما پشتش آستر بزنید تا دیگر آفتاب نتواند  کاری با تار و پود پرده تان داشته باشد. معمولا جنس آسترها از کتان یا  تترون است و زیر پرده های حریر نصب می شود. رنگ پارچه آستری باید یک درجه  روشن تر یا یک درجه تیره تر از رنگ پارچه اصلی پرده باشد تا طرح و رنگ پرده  اصلی در آن گم نشود یا پنجره اتاق، نمای نامرتبی پیدا نکند. برای انتخاب  رنگ و طرح اتاق خواب هم باید سوای علاقه خودتان نیم نگاهی به در و دیوار  اتاق و باقی دکوراسیون فضا داشته باشید. برای داشتن یک اتاق  رویایی می توانید از دانتل و حریر سفید استفاده کنید.درست است که دانتل ها  نازک هستند اما برای زوج های جوان فضایی دوست داشتنی ترتیب می دهند.

اگر هم با نور زیاد رابطه ای ندارید و می  خواهید اتاق خواب تان همیشه تاریک و تیره باشد، بهترین انتخاب مخمل است؛ آن  هم در رنگ های گرم. این وسط تنها مشکل یک دست شدن محیط است که می توان با  کمی ایده آن را هم اصلاح کرد. بهترین کار استفاده از دو پارچه مخمل با رنگ  مکمل هم است؛ مثلا صورتی و خاکستری، قهوه ای تیره و زرد و. . . پرده هایی  با طرح های هندسی فضای اتاق را مدرن تر می کنند و پرده هایی با ترکیب رنگ  های مختلف حالت رسمی اتاق را از بین می برند. این روزها خیلی ها استفاده از  پارچه های رنگی ساده در کنار هم را برای اتاق ترجیح می دهند و البته پرده  گلدار به خصوص زمانی که با پس زمینه ای سفید انتخاب شده باشد همراه معدود  گل های درشت. این نوع پرده دست تان را برای تغییر دکوراسیون بازمی گذارد و  اجازه می دهد هرطور که خواستید رنگ روتختی یا فرش و. . . را تغییر دهید.

پرده اتاق خواب کودک و نوجوان 

اگر الان به شما بگویند که رنگ اتاق  فرزندتان با میزان خلاقیت و هوشیاری او رابطه مستقیمی دارد، آن وقت باز هم  برای انتخاب رنگ پرده اش سراغ رنگ های خنثی و سرد می روید؟ به طور حتم نه.  مناسب ترین رنگ پرده برای اتاق کودک و نوجوان خانه رنگ آبی با تلفیق زرد و  سبز است چون بازتاب این رنگ ها هم خواب خوبی نصیبش می کند و هم در طول روز  کلی به او انرژی می هد. فقط نکته اینجاست که برای پرده اتاق کودکان هیچ وقت  از یک رنگ تک به صورت ساده و بدون تلفیق استفاده نکنید. تاثیر رنگ ها روی  اعصاب و روان بچه ها خیلی بیشتر از تصور ماست؛ مثلا اگر زمانی رنگ قرمز  خالص یا نارنجی در اتاق کودک تان به کار بردید، دیگر نباید مانند قبل توقع  آرامش و سکوت از او داشته باشد.

این رنگ به شدت بچه ها را تحریک می کند یا  رنگ آبی ساده کلا بچه ها را کم انرژی می کند. پس تلفیق رنگ ها در پرده  اتاق بچه ها را فراموش نکنید. اگر اتاق کودک تان حسابی نورگیر است، هیچ وقت  سراغ پرده های ضخیم نروید. یک حریر ساده هم برای اتاق بچه ها کفایت می  کند. بگذارید بچه ها با آفتاب آشتی کنند. اما اگر نور روی اعصاب خودتان  است، می توانید از پرده ها و شیدهای تاشو استفاده کنید؛ مدل هایی که این  روزها حسابی باب شده اند و طرفداران زیادی دارند. با این پرده ها میزان نور  ورودی به خانه قابل کنترل است. مهم ترین مزیت این پرده ها در طراحی است.  شما می توانید هر تصویری را که خواستید روی این پرده ها چاپ کنید. این طوری  دیگر لازم نیست برای شخصیت محبوب فرزندتان همه بازار را زیر و رو کنید.

پرده حمام و سرویس بهداشتی 

در طراحی معماری تازه در فضای خانه ایرانی  ها برای سرویس های بهداشتی جایگاه خاصی قائل شده اند وگرنه تا پیش از این  سرویس بهداشتی ها یا گوشه حیاط بودند یا در آپارتمان های به روزتر در پخی  خانه و با پنجره ای کوچک و نفسگیر. حالا داستان فرق کرده؛ معماران اهمیت  پرداختن به سرویس های بهداشتی را به مردم گوشزد کرده اند به خصوص با المان  اضافه شدن پنجره های عریض به این بخش حساس خانه. شاید کمی عجیب به نظر برسد  اما خیلی از سرویس های بهداشتی امروزی پنجره دارند؛ البته با رعایت  ممنوعیت و کنترل دید از خارج. این وسط اهمیت آویزان کردن پرده برای سرویس  های بهداشتی بیشتر از همیشه معلوم می شود.

رده ای که برای این فضاها انتخاب می شود  باید در برابر رطوبت محیط مقاوم باشد؛ البته این مساله به این معنا نیست که  پرده پنجره حمام و دستشویی را حتما از جنس پلاستیکی انتخاب کرد. شید و تور  هم برای پنجره های سرویس بهداشتی مناسب هستند. فقط این وسط پارچه های  ابریشمی خط قرمز محسوب می شوند. ضمن اینکه باید حواس تان باشد پرده ای که  برای سرویس بهداشتی استفاده می کنید قابلیت شست وشوی ماهانه را داشته باشد  چون به خاطر رطوبت منبعی برای جدب باکتری و آلودگی می شود. داستان برای  پرده حمام کمی متفاوت است. این پرده که تازگی ها خواهان زیادی دارد، بیشتر  به خاطر تغییر جلوه حمام جذاب است.

رنگ پرده حمام معمولا به رنگ دیوارها  انتخاب می شود و متناسب با نقش های روی دیوار؛ البته باز هم قانون خاصی  وجود ندارد. اگر از پرده ای خوش تان آمده می توانید اول آن را آویزان کنید و  بعد برای اینکه فضا زیاد شلوغ نشود تابلوها و سبدها و باقی لوازم حمام را  متناسب با آن انتخاب کنید؛ مثلا اگر پرده حمام تان گلدار است می توانید  پادری و حوله ها و. . . را هم با طرح گل های مشابه با آن انتخاب کنید. این  روزها نقش های هندسی یا کوبیسم پرده حمام هم به بازار آمده که از قضا کلی  هم خریدار دارد. طرح پرده حمام تان هر چه هست و هر رنگی که دارد آن قدر ها  مهم نیست؛ مهم این است که پرده را طوری نصب کنید که نه خیلی کوتاه باشد و  نه خیلی بلند!

پرده اتاق پذیرایی و نشیمن 

اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری.  در خانه های بزرگ هر کدام از این فضاها مشخصه خاص خودشان را دارند و فضایی  مجزا. این وسط اهمیت پرده اتاق پذیرایی از همه جا بیشتر است؛ مهم ترین  قسمت خانه که در دید قرار دارد و مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. در خانه  های کوچک هم که دیگر فرقی ندارد؛ پرده نشیمن، پذیرایی و. . . همه یکی است و  با اهمیت. برای اینکه نمای خانه را با پرده ها زیباتر کنید، سوای جنس خاصی  که برای پرده های پذیرایی در نظر گرفته می شود باید به طرح مناسب شان هم  فکر کنید. در اتاق پذیرایی اغلب تلفیقی از سه یا چهار پرده را در قالب  والان، دکور، پرده اصلی زمینه و پرده آستری آویزان می کنند که به لحاظ جنس و  حتی ضخامت با هم متفاوت هستند. پارچه پرده این محیط، معمولا از میان رنگ  های کرم، شیری، سفید، طلایی با بافت هایی ساده یا طرحدار انتخاب می شود.  این بسته به نوع دکوراسیون کلاسیک، مدرن، معاصر و. . . دارد که شما را به سمت چه طرح و حتی جنسی می  کشد اما نکته اینجاست که با چند ترفند ساده می توانید به پرده های خانه  جلوه بیشتری بدهید.

اگر می خواهید سقف خانه تان بلند تر به  نظر برسد، چوب پرده را هر قدر که می توانید بالا ببرید. پرده ها هر قدر که  بالاتر باشند خانه بزرگ تر نشان داده می شود. یکی کردن پنجره ها هم می  تواند خانه را بزرگ و عریض کند. اگر فضای بین دو پنجره زیاد نیست می توانید  به جای جدا کردن پرده ها آنها را یک سره درست کنید. این توهم که فضای بین  دو پنجره هم باز است، خانه را عریض تر می کند. برای پنجره های بلند از قاب  های چوبی بالای پرده استفاده کنید و در زمانی که پنجره ها کوتاه هستند،  اصلا سراغ این ابزار خاص نروید. معمولا در پنجره های کوتاه و معمولی از  پرده هایی استفاده می کنند که حاشیه پایین شان تزیینات بیشتری دارد و نگاه  بیننده به آن قسمت جلب می شود. سعی کنید پرده هایی انتخاب کنید که از بالا  تا یک سوم پایانی ساده هستند و در یک سوم پایانی در قسمت پنجره های پایین،  طرحدار می شوند و نقش و نگار دارند. در پنجره های بلند هم می توانید به جای  تزیینات قسمت پایین پرده، قسمت بالای آن را با رنگ یا طرح خاصی تزیین  کنید؛ این طوری بلندی پرده ها کمتر به نظر می رسد.

در تمام طول این مدت آقای مهدوی هوشیارانه نکات و مسائل مهم برای انتخاب یک تصمیم خوب را در دفترچه یادداشت خود ثبت می نمود.

این جلسه ایده نوشتن این مقاله دو بخشی را  در ذهنم انداخت که برای کمک به تصمیم گیری مخاطبینم انواع پرده و  کاربردهای آن را در وب سایت قرار دهم. امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

شما می توانید با یک تماس تلفنی یا با حضور در دفتر سیلک رود اطلاعات کامل تر و جامع تری برای یک انتخاب درست را داشته باشید.

 

شرکت سیلک رود با بیش از 20 سال تجربه موفق و با توجه به حضور در حوزه پخش و فروش عمده، محصولات خود را با قیمت کاملا مناسب در بازار عرضه می کند.

تماس

  • آدرس دفتر مرکزی: تهران ، شهران ، تقاطع کوهسار – آبشناسان ، ساختمان سبز ، پلاک۱۶۳ ، طبقه۴ ، واحد۲۱
  • آدرس دفتر بازار: تهران ، خیابان 15 خرداد ، بازار بزرگ عباس آباد ، کوچه علی آبادی ، پاساژ قائم ، طبقه سوم ، سوئیت 51
  • تلفن دفتر مرکزی: 44356710-021
  • تلفن دفتر بازار: 55692021-021

ساعت: 7 روز هفته در ساعت 9:00 صبح تا 7:00 بعد از ظهر

سیلک رود