Product added to wishlist
View Wishlist

به فروشگاه آنلاین ما خوش آمدید!

تحلیلی بر اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی

بهمن ۱۰ام, ۱۴۰۰

می توانید دنیای اطراف خود را بدون وجود  هیچ گونه رنگی تصور کنید؟ هر رنگ تأثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی  بیننده می گذارد و افراد واکنش های متفاوتی نسبت به رنگ های مختلف از خود  نشان می دهند.

محققان تاکنون نتوانسته اند یک سیستم  منسجم جهانی که قادر به دسته بندی کلیه واکنش های افراد نسبت به رنگ های  مختلف باشد را پایه ریزی نمایند و معتقدند که عکس العمل افراد به فاکتورهای  متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی، تجربه های خاص فردی  بستگی دارد. البته نوع و شدت این واکنش ها نیز منحصر بفرد است. روانشناسی  رنگ ها یک شاخه نظری نیست که تنها به بخش آکادمیک محدود شود، بلکه گستره  تحقیقات این حوزه در زندگی روزمره عموم مردم نمود پیدا می کند. روان شناسی  رنگ ها در دنیای تجاری امروز حائز اهمیت است و می توان اظهار داشت که هر  چیزی را که در اطراف خود می بینیم به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم  است . وان شناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی و هم در  فضای خارجی خانه ها به شمار رود. به عنوان مثال اگر قصد فروش خانه خود را  دارید یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای جذب مشتری بیشتری انجام  دهید رنگ کردن است. رنگ سفید یکی از گزینه هایی است که با انتخاب آن می  توانید امید بیشتری به سریع تر فروش رفتن خانه خود داشته باشید.

ابتدا اجازه دهید در مورد فضای خارجی بحث  کنیم. اصلاً مهم نیست که شما تا چه اندازه عاشق رنگ نارنجی یا بنفش هستید،  اما به هیچ وجه برای رنگ کردن نمای خارجی خانه خود از آنها استفاده نکنید.  در زمان فروش هم باید ببینید که خریدار از چه رنگی خوشش می آید. همچنین رنگ  نمای خانه های اطراف نیز مهم هستند و رنگ خانه شما باید حتماً با آنها  هماهنگی داشته باشد. خانه ای که نمای آن رنگ نامتعارفی داشته باشد می تواند  زیبایی کل خانه های محله را بگیرد. در این قسمت چند پیشنهاد برای رنگ نما  ارائه می شود: سفید استخوانی، آبی، کرم، بژ، سبز، زرد.

در انتخاب رنگ در و پنجره نیز باید دقت  کنید. اگر آنقدر بودجه ندارید که کل خانه را رنگ کنید، بهتر است فقط درها و  پنجره ها را رنگ کنید. در این میان درب ورودی از سایر بخش ها مهم تر است.  رنگ آن را از میان خانواده رنگ های گرم انتخاب کنید که هر کس وارد خانه می  شود با دیدن درب ورودی خوش آمد گرمی را احساس کند. آجری، قهوه ای سوخته و  آبی و سبز پر رنگ جزء بهترین گزینه ها محسوب می شوند.

در فضای داخلی هم همین مطالب صدق می کنند.  رنگ های روشن و خنثی اتاق را روشن تر و بزرگ تر جلوه می دهند و مثل همیشه  سفید جزء اولین گزینه هاست. مشاهده رنگ های مختلف در خانه و تأثیر آنها بر  روی حالات فردی پیش از انتخاب رنگ برای فضای داخلی خانه حتماً به مبحث روان  شناسی رنگ ها توجه داشته باشید. با این کار هم حالت های روانی ساکنین خانه  تعدیل می گردد و هم هر کس وارد خانه شما می شود احساس صمیمیت بالاتری را  از جانب شما دریافت می کند.

استفاده از چرخه رنگ و تلفیق آنها، شما را  به ایده‌ای که در نظر دارید نزدیک می‌کند و برای تغییر فضایی که در آن  قرار دارید باید بتوانید انتخاب رنگ کرده و آن‌ها را تلفیق کنید

به گزارش سیلک رود مهم‌ترین نقش را در  طراحی و دکوراسیون داخلی، رنگ‌ها برعهده دارند پس بهتر است مهارت‌های خود  را در زمینه دکوراسیون با آشنایی با رنگ‌ها بالا ببرید و طراح و دکوراتور  منزل خود شوید.

هر چیزی که می‌بینیم دارای رنگ است.  رنگ‌ها سبب می‌شوند چیزها را احساس کنیم به عبارتی می‌توان گفت خود نیز  دارای احساس می باشند. رنگ‌ها معنی‌دار بوده و نوع احساس ما را منعکس  می‌کنند.

هریک از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، سیاه، سفید، خاکستری و قهوه‌ای معنی خاصی دارند.

استفاده از چرخه رنگ و تلفیق آن‌ها، شما را به ایده‌ای که در نظر دارید، نزدیک می‌کند.برای تغییر فضایی که در آن قرار دارید و انجام دکوراسیون باید بتوانید انتخاب رنگ کرده، آن‌ها را تلفیق کنید.

رنگ ها به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند.

انواع رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در چرخه  رنگ، گرم می باشند و با افزایش آدرنالین سبب بالا رفتن فشار خون، افزایش  تنفس و در نهایت افزایش درجه حرارت و احساس گرما می‌شوند.رنگ‌های پررنگ‌تر  احساس بیشتری ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های سبز و آبی در چرخه رنگ سردند، ضربان قلب را کم کرده، ماهیچه‌ها را ریلکس و دمای بدن را پایین می‌آورند و حس سرما می‌دهند.

بنفش می‌تواند بسته به درصد رنگ‌های  تشکیل‌دهنده آن هم گرم و هم سرد باشد.اگر رنگ آبی آن بیشتر باشد، سرد و اگر  قرمزبیشتر باشد،گرم خواهد بود.

رنگ‌های گرم و سرد
رنگ‌های قرمز، زرد  و نارنجی در مجموعه رنگها ، جزء رنگهای گرم محسوب می شوند و به علت افزایش  آدرنالین ، موجب بالا رفتن فشار خون، افزایش تنفس و نهایتا افزایش درجه  حرارت و احساس گرما می‌شوند . رنگ‌های پررنگ‌تر احساس بیشتری ایجاد  می‌کنند.
رنگ‌های سبز و آبی جزء رنگهای سردند . این رنگها ضربان قلب را  کم کرده ، ماهیچه‌ها را آرام و درجه حرارت بدن را کاهش می دهند و حس سردی  را در فرد به وجود می آورند .
بنفش ، با توجه به درصد رنگ‌های آبی و  قرمز که از ترکیب آنها تشکیل شده است ، سرد یا گرم  محسوب می شود . اگر  مقدار رنگ آبی بیشتر باشد ، سرد و اگر قرمز بیشتر باشد ، گرم خواهد بود .  ما می توانیم در دکوراسیون داخلی از ویژگی های‌ رنگ‌ها به نفع خود استفاده  کنیم.
رنگ سبز در دکوراسیون
رنگ سبز را بهتر است در ترکیب با بنفش و نقره‌ای به کار برد . استفاده از رنگ سبز به علت خنثی بودن برای دکوراسیون داخلی فوق‌العاده است . رنگ سبز به دلیل ویژگی آرامش بخشی که دارد ، برای اتاق  خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب است . سبز اگر در کنار طیف بنفش و نقره‌ای  قرار بگیرد ، زیباتر خواهد بود . رنگ سبز به علت عدم انعکاس رنگ پوست ، در  سالن‌های پوست و زیبایی و حتی بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس بکار برده نمی  شود.

رنگ آبی در دکوراسیون
 رنگ آبی برای قسمت‌های پذیرش مناسب است و محیطی اداری و متعادل ایجاد  می‌کند . آبی به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف ، محیطی زیبا،  آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجاد ‌کند که برای اتاق‌خواب و سرویس‌های  بهداشتی مناسب است.
آبی آسمانی در کلاس های مدارس بسیار محبوب است،  برای اینکه بهره وری ، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. این رنگ  تاثیر آرامش دهنده ای دارد و سوخت و ساز بدن را کاسته و اشتها را از بین می  برد. زمانی که جلوی هیجانات بیش از اندازه زندگی شما گرفته شود، آن وقت  زمان زیادی برای اندیشیدن به جزئیات مهم خواهید داشت.

از رنگ های آبی تیره و یا بسیار روشن  نباید در فضاهای کاری استفاده کرد ( مثل اتاق کار، دفاتر خانگی و یا  آشپزخانه)، چون این کار واقعا می تواند فعالیت شما را سرکوب کند. درعوض،  گزینه هایی چون فیروزه ای، آبی رنگ پریده ، آبی های متالیک یا آبی آسمانی  مناسب هستند. از رنگهای هم خانواده در کنار هم استفاده کنید ،می توانید از  آبی پررنگ در بالشتان استفاده کنید.

رنگ آبی رنگی با خاصیت قدرت و متمرکز  کننده برای افراد بیش فعال و یا پریشان خاطر است که می توان در سرتاسر اتاق  از آن (در شکل ملایم ترش) در سایه های مختلف و در ترکیب با رنگ های دیگر  استفاده کرد. اگر شما به رنگ های طبیعی تمایل دارید،می توانید رنگهای آبی  پررنگ استفاده کرده و یا یکی از رنگ های محرک هوش را بکار ببرید..
 رنگ زرد در دکوراسیون
 زرد بهتر است در ترکیب با رنگ‌های دیگر به کار رود . زرد گرم و آفتابی،  درخشان، مثبت، گیرا، شادی‌آور، امیدوارکننده، اشتهاآور، الهام‌بخش و نشانه  خوش آمد گویی است .
استفاده از رنگ زرد ملایم ،مثلا طلایی در اتاق  ناهارخوری باعث تحریک اشتها می شود . رنگ کرم نباتی، شاد و متناسب با  روحیات بچه ها و نوجوانان است . این رنگ باعث  تقویت حافظه شده و به مطالعه  کمک می‌کند. رنگ زرد برای استفاده در مغازه های کوچک هم مناسب است. باید  دقت کرد که کاربرد آن به تنهایی باعث ایجاد خشونت می شود ، بنابراین بهتر  است در ترکیب با سایر رنگها بکار رود .
رنگ زرد نیز تحریک کننده  فعالیتهای ذهنی است، اما استفاده بیش از حد رنگ زرد شما را کمی حساس می کند  . از آنجایی که کمک می کند تا حافظه شما فعالیت بیشتری داشته باشد، تمرکز  شما را افزایش داده و ( در موارد کمی ) خلاقیت شما را زیاد می کند، رنگ  بسیار عالی برای استفاده در جایی که درس می خوانید ، کارهای دستی انجام می  دهید و یا روی پروژه های بزرگ کار می کنید است.

از رنگهای زرد تیره دور بمانید. چون ممکن  است خلاقیت شما را از بین ببرد بخاطر همین است که استفاده از این رنگ توصیه  نمی شود و روی گزینه های روشن تر ( و یا رنگ پریده تر ) تاکید می شود. در  واقع می توانید برای استفاده از رنگ زرد در اتاق ، گلهای زرد تازه و یا یک  ظرف پر از لیمو قرار دهید .

رنگ زرد زمانی که در تقابل با یک رنگ تیره تر یا خنثی قرار می گیرد زیباتر نشان می دهد..
 رنگ قرمز در دکوراسیون
 رنگ قرمز نشانه سرور و شادی، شانس، لوکس و جدید بودن، عشق و علاقه است .  قرمز رنگ پرهیجانی است و در کشورهای آسیایی  رنگ بسیار مهم و

معمولی است.

در استفاده از رنگ قرمز، باید احتیاط کرد .  ارجح است قرمز به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار رود . در دکوراسیون  منزل بهتر است از رنگ قرمز در جاهای خاص مورد علاقه استفاده شود، تا از این  طریق آن بخش بیشتر در معرض توجه قرار گیرد. استفاده از قرمز در اطراف  شومینه ، حتی اگر خاموش باشد، نشانگر وجود گرما است . با استفاده از رنگ  قرمز ، محیط بسته‌تر شده و حس صمیمیت القا می‌شود . قرمز رنگ مناسبی برای  اتاق خواب نیست ، چون مقدار تنفس را زیاد کرده و خواب و آرامش را کاهش می  دهد . در مکانهای تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در یک فضای کاملا سفید  همراه با آویزهای قرمز به حدی جاذب است که هر کس را وادار به نشستن می کند  . از قرمز در سالنهای آرایش و اتاق پرو نیز می توان استفاده کرد .
 رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون
 قهو‌ه‌ای همیشه مد است . همین موضوع سبب می شود که در دکوراسیون داخلی  زیاد از آن استفاده شود . نمود این رنگ کاملا ارتباط مستقیم با هماهنگی آن  با سایر وسایل دارد . این که همراه با صورتی چرک بکار رود یا زرد و سفید ،  ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند . قهوه‌ای در ترکیب با این رنگ‌ها سرگرم‌کننده  است و پایداری را القا می کند

رنگ مشکی در دکوراسیون
 مشکی به علت خنثی‌بودن با هر رنگی که استفاده شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای  دارد. مشکی رنگ فوق‌العاده‌ای برای طراحان داخلی محسوب می شود. به آن لاک  الکل می‌زنند و در ترکیب با قرمز جلوه ویژه ای به محیط می‌دهند .اگر  بخواهید میزان توجه به چیزی را کاهش دهید، می توانید به آن مشکی مات بزنید.  مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و برنجی جلوه‌ای بی نظیر پیدا  می کند

این رنگ اغلب در نازک‌کاری‌ها برای ایجاد  ظرافت به کار می رود. یک نیمکت که رویه آن از سنگ گرانیت مشکی باشد، می  تواند ظاهر زیبایی به آشپزخانه ببخشد. مشکی رنگ خوبی برای کفپوش است. از  رنگ سیاه و سفید ، به صورت کاشی یا موزاییک به صورت یک در میان در کف  سرویس‌های بهداشتی استفاده می شود ، زیرا با کنتراست یا تضادی که ایجاد  می‌کند فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.
استفاده از رنگ مشکی به تنهایی  برای رنگ‌ دیوار مناسب نیست، زیرا محیط را بسته و ترسناک می‌کند. از این  رنگ معمولا در چراغ‌ها و دستگیره‌های در به عنوان یک رنگ خنثی که اشیاء و  طرح‌های اطراف خود را به خوبی جلوه می‌دهد، استفاده می شود .
رنگ سیاه  با بسیاری از رنگ هایی که در بالا ذکر شد، هماهنگ می شود، و برای ایجاد یک  فضای شیک و مدرن مناسب است. این رنگ می تواند ذهن خلاق برخی افراد را تحریک  و آنها را حرفه ای تر و پیچیده تر نمایدخیلی ها ممکن است این رنگ را رنگی  افسرده کننده بدانند اما با استفاده درست بسیار هم جذاب خواهد بود . فقط  مطمئن شوید که رنگ مشکی مثل یک هایلایت است و بر رنگ اصلی غالب نشده  باشد…


رنگ نارنجی در دکوراسیون
 استفاده از نارنجی به عنوان یک رنگ گرم و شاد برای منزل افراد مسن و  موسسات نگه‌داری از سالمندان بسیار مناسب است. خاصیت ضد افسردگی این رنگ  موجب کاهش کج‌خلقی و زود‌رنجی در افراد می شود . نارنجی رنگ مناسبی برای  مکانهایی است که افراد زیادی حضور دارند ، زیرا تحریک‌پذیری، زودرنجی،  کج‌خلقی و خصومت بین افراد را کاهش می‌دهد و در بهبود رفتارهای اجتماعی  موثر است .
نارنجی برای تشدید سایر رنگ‌ها مناسب ‌است . در یک  دکوراسیون یکنواخت ، استفاده از چند کوسن نارنجی کم‌رنگ ، یا چند گل نارنجی  در جاهای مختلف فضا را روشن می کند و روحی تازه به آن می بخشد.

رنگ نارنجی با افزایش اکسیژن رسانی به مغز  باعث تحریک فعالیت ذهنی شما می شود. همچنین به شما احساس قدرت و آمادگی  بیشتری برای انجام کارها می دهد. اگر در حال انجام یک پروژه همراه با همسر  خود هستید، بهترین مزیتش این است که این رنگ باعث تحریک تعاملات اجتماعی  شما می شود. ( درحالیکه نسبت به رنگ قرمز کمتر حس پرخاشگرانه و رمانتیک  دارد

. رنگ نارنجی نماد قدرت است. اما اینجوری  فکر نکنید که مجبورید همه دیوارها را با یک رنگ نارنجی ضخیم برای گرفتن  تاثیر مورد نظرتان، رنگ آمیزی نمایید. این رنگ می تواند بعنوان یک هارمونی  در کنار رنگهای دیگر همان تاثیر را روی شما بگذارد. شما همچنین می توانید  از یک رنگ ملایم تر و یا خاکی تر مثل هلویی ، بهارنارنج ، کدو تنبل و یا  رنگ غروب آفتاب استفاده کنید. برای جلوگیری از افراط سعی کنید که تنها یک  دیوار را رنگ کنید ویا از کوسن و اشیا زینتی دیگر استفاده کنید .

اگر به طور طبیعی بیش فعال هستید و یا خیلی زود عصبانی می شوید، نباید از رنگ نارنجی تند استفاده کنید.

همچنین اگر زود پریشان می شوید، از  استفاده از نارنجی تند خود داری کنید. برای کسانی که مبتلا به بیماری ADHD  (بیش فعالی) هستند نیز رنگ مناسبی نمی باشد. از این رنگ برای رنگ آمیزی  آشپزخانه خود استفاده نکنید چون این رنگ گرسنگی را بیشتر میکند..
 رنگ بنفش در دکوراسیون
 علیرغم اینکه ، بنفش رنگ باشکوهی است، در دکوراسیون داخلی کمتر مورد  استفاده قرار می گیرد و عموما به شکل کم‌رنگ یا یاسی به کار می‌رود. بنفش  به خاطر ملایم بودن و آرامش‌بخشی ، برای اتاق خواب دخترها مناسب است. بنفش  رنگ خلاقی است و استفاده از آن در محیط‌های کار و آموزش مناسب است. اگر در  کنار زرد قرار بگیرد، جلوه خاصی پیدا می کند و حس قوی‌ای را القاء می‌کند.  استفاده از این رنگ به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوری هم می تواند تاثیری  قابل توجه داشته باشد.

رنگ صورتی در دکوراسیون
 صورتی همراه با قهوه‌ای شکلاتی بسیار موثر واقع می شود . این رنگ بسیار  نرم و لطیف است. کم‌رنگ آن ظریف، ملایم و آرام‌بخش است و رنگ تند آن موجب  انگیختگی احساسات می شود. صورتی اغلب رنگ مورد علاقه دختربچه‌هاست. شاید  چون احساس خوبی از آن دارند و حس صمیمیت را در آن‌ها القا می‌کند. از این  جهت ، بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می‌شود و برای اتاق میهمان نیز  مناسب است

رنگ سفید دردکوراسیون داخلی

شاید بتوان  قدرتمند ترین رنگ در میان رنگ  های مورد استفاده در در طراحی دکوراسیون داخلی دانست. از نظر مردم سفید  رنگ بی رنگی است و دلیل این مساله غالب بودن رنگ سفید در اغلب فضا های  داخلی منزل می باشد. رنگ سفید در مقایسه با رنگ های قرمز و سبز و قهوه ای  کمتر به چشم بیننده می آید اما نمی توان از تاثیر گذاری رنگ سفید در طراحی  دکوراسیون داخلی چشم پوشی کرد

رنگ سفید قدرتمند ترین رنگ برای استفاده  در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می آید.رنگ سفید بستری است برای خود  نمایی بقیه رنگ ها ، به دیگر رنگ ها اجازه میدهد خود را به نمایش بگذارند و  به چشم بیایند و همه ی این ها در کنار هم فضایی خلاقانه را برای شما فراهم  می آورند  که از بودن در آن لذت می برید

ما به شما یک طرح کاملا سفید برای افزایش  قوای فکریتان پیشنهاد نمی کنیم مگر آنکه نویسنده رمان های عاشقانه باشید.  این رنگ اغلب برانگیزاننده احساسات و یا دلتنگ شدن است که هر دوی اینها می  توانند مانع فکر کردن به حال و آینده شوند. با این حال رنگ سفید رنگی مناسب  برای استفاده در هر یک از زمینه هایی که در بالا گفته شده می باشد. این  رنگ به وضوح ذهن شما را یاری میکند و شما را به پاک کردن چیزهای درهم برهم و  موانع تشویق می کند (جسمی و روحی)

رنگ خاکستری دردکوراسیون داخلی

رنگ خاکستری ممکن است برای برخی افراد  گزینه بهتری نسبت به مشکی باشد.در حالی که به خودی خود هیچ قدرت محرک هوشی  ندارد، ولی با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است. همچنین برای بهبود  تاثیر رنگ های دیگر در اندازه کوچک مناسب است.

طراحان دکوراسیون امروزی تقریباً همه  قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب آنها با  یکدیگر را در هم شکسته اند و امروز هر رنگی را می توان در دکوراسیون منزل  به کار برد

.دیگر مرزها و محدویت های گذشته در کاربرد  رنگ ها در دکوراسیون رعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه  رنگی دلخواه برای دکوراسیون یک خانه مشکل تر شده باشد. اما هنوز راه هایی  برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد. امروزه بیش از هر  چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه می شود. هر یک از ما احتمالاً  ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود داریم و انتخاب و سلیقه ما اغلب  بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان  است. اگر به یک پارچه کنفی رنگ پریده، یک رومیزی بنفش پررنگ و یا لباس هایی  به رنگ های زنده و درخشان تمایل دارید اینها می توانند راهنمای شما در  انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای منزلتان باشند. در قدم اول کلیه لوازمی که  در منزل دارید و آنها را به خاطر رنگشان دوست می دارید در یک جا جمع کنید.  این وسایل ممکن است عبارت باشند از یک روسری، یک سرویس بشقاب، صابون یا  کارت تبریک و یا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شما است. کتاب ها و مجله  هایی که در رابطه با ترکیب رنگ هستند، تهیه کنید و با مطالعه آنها اطلاعات  کافی در رابطه با ایجاد ارتباط میان رنگ های گوناگون کسب کنید.

رنگ هایی که شما می پسندید، ترکیب آنها با  یکدیگر در یک مجموعه واحد ، و تأثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی  هستند که نتیجه کار را تحت تأثیر قرار می دهند

هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب  کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی  دیگری که در اختیار دارید آنها را در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید  آزمایش کنید. اندازه سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید  برای روشن تر شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده از آن  رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که  رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تاثیری بسیار  قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهند داشت. وقتی به یک ترکیب  رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تأثیر نور موجود در محیط و  شرایط منزل خود را نیز در نظر بگیرید . به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان  برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی ، بسیار  زیبا به نظر می رسند؛ اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از  نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقی  استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت. نور چه از  نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از  این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروری است. دقت کنید که در چه زمانی از روز  و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد  نظرتان برای هر یک از اتاق ها را در نور همان اتاق بیازمایید. 

انتخاب رنگِ مناسب برای پوشش دیوارها  اولین قدم در طراحی رنگی برای دکوراسیون هر اتاق است ؛ اما شاید یافتن رنگ  های متناسب با آن برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل تر به نظر برسد.  استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد  نظر ماست. چرخه رنگ متشکل از دوازده رنگ است که سه رنگ قرمز، زرد و آبی در  آن رنگ های اولیه و رنگ های میان آنها به عنوان رنگ های ثانویه شناخته می  شوند. هر رنگ در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم  خانواده اش محسوب می شوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است به خوبی  ترکیب شده نتیجه ای زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ های هم خانواده  که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی  ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به  دیگری رهنمون می شود. استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن  چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و  چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن  کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.

در این جا به برخی از اصطلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ اشاره می کنیم:

رنگ های آکسان: رنگ های تند و درخشانی که  برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند،  مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع در یک اتاق نشیمن که با خانواده  رنگ کرم رنگ آمیزی شده است.

رنگ زمینه: رنگ زمینه رنگی است که در بزرگ  ترین سطوح و به بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار گرفته است  مانند رنگ دیوارهای یک اتاق. رنگ زمینه ، اغلب به عنوان پس زمینه ای برای  سایر رنگ های به کار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگ ها  مانند رنگ های آکسان یا متضاد را در خود جای می دهد.

رنگ های متضاد: این رنگ ها در کنار هم  تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند چنان که حتی پس از بستن چشم ها این  تاثیر تا مدت کوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند.

رنگ های سرد: این رنگ ها حاوی مقدار زیادی  رنگ آبی هستند، به عنوان مثال خاکستری هایی که شامل مقداری رنگ آبی باشند  احساس سردی و سرما را در شما ایجاد می کنند در حالی که خاکستری حاوی قرمز  یا بنفش قرمز حس گرما را در بیننده القا می کنند و ویژگی دیگری خواهند  داشت.

رنگ های مکمل: این رنگ ها که در چرخه رنگ  در برابر یکدیگر قرار دارند در کنار هم نمایی چشمگیر و متعادل می آفرینند.  این رنگ ها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند.  به عنوان مثال می توان چند کوسن نارنجی تند را در زمینه ای از رنگ آبی  نمونه بارزی از این ترکیب در نظر گرفت.

رنگ های غالب: رنگ غالب همیشه رنگی که در  بزرگترین سطوح و به بیشترین میزان در مجموعه ای به کار رفته ، نیست بلکه  رنگی است که بیش از بقیه رنگ ها نظر را به خود جلب می کند

 

شرکت سیلک رود با بیش از 20 سال تجربه موفق و با توجه به حضور در حوزه پخش و فروش عمده، محصولات خود را با قیمت کاملا مناسب در بازار عرضه می کند.

تماس

  • آدرس دفتر مرکزی: تهران ، شهران ، تقاطع کوهسار – آبشناسان ، ساختمان سبز ، پلاک۱۶۳ ، طبقه۴ ، واحد۲۱
  • آدرس دفتر بازار: تهران ، خیابان 15 خرداد ، بازار بزرگ عباس آباد ، کوچه علی آبادی ، پاساژ قائم ، طبقه سوم ، سوئیت 51
  • تلفن دفتر مرکزی: 44356710-021
  • تلفن دفتر بازار: 55692021-021

ساعت: 7 روز هفته در ساعت 9:00 صبح تا 7:00 بعد از ظهر

سیلک رود