Product added to wishlist
View Wishlist

به فروشگاه آنلاین ما خوش آمدید!

اهمیت دکوراسیون داخلی

دی ۱۳ام, ۱۳۹۶

همه انسانها در اعماق درون خود خواستار  آرامشند. این امر، برای هر فرد، اگر نه در هیچ جای دیگر، حداقل در خانه  باید محقق شود. در خانه است که می‌توان انرژی‌های از دست‌رفته طی روز را  جایگزین کرد. دور هم جمع شدن اعضای خانواده، گپ زدن و چیزهای ساده  این‌چنینی به ما انسانها کمک می‌کنند تا خستگی‌های روزانه را در جایی بیرون  از خانه جا گذاشته و برای فردا آماده شویم. فضای داخلی خانه می‌تواند منبع  تمام‌نشدنی نشاط و آرامش باشد به شرطی که بعضی از جزئیات ظریف که بسیار  موثر هم هستند رعایت کنیم. گاهی توجه به نکته‌های کوچک، نتایج بزرگی به  دنبال دارد… هرچند استفاده از میلگرد و رابیتس و متعاقب آن گچ یا سیمان  سالهاست در کشور ما رواج دارد اما در طول این مدت نحوه طراحی داخلی بویژه  طراحی دکوراسیون سقف دستخوش تغییرات زیادی شده است. سابق بر این طرحها همگی  یک چهارچوب خاصی داشتند,استفاده از اشکال منظم,چند ضلعی منظم,دایره یا  بیضی ویا تلفیقی از این اشکال بسیار متداول بود اما امروزه طراحان داخلی  سعی دارند کمتر از قرینه سازی استفاده نمایند و یا به بیان بهتر سبک های  کلاسیک رفته رفته جای خود را به سبک های مدرن داده اند. توجه به فضای داخلی  و نحوه و تقسیم بندی پلان ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا بر  عهده دارد. طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و  آرایش سطوح می تواند کارکرد های مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که  مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت. استفاده از جدا کننده های سبک  و قابل حمل، شفاف سازی، رنگ بندی های متناسب با نیاز های موجود، تنوع  مصالح، توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی  هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته  شده است، می تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات آن را حل کند.

   پیشنهاد می کنم این مقاله را نیز مطالعه نمایید : جایگاه دکوراسیون داخلی در ایران و جهان

معماری داخلی نقش عمده ای در کیفیت فضای  ساختمان ایفا می کند. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح  (کف، سقف و دیوارها)، نور پردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین  کننده زیبایی و کار آمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر معماری داخلی بر  آرامش ( مجموعه هنجارهای عصبی) ، راندمان (در فضاهای اداری) ، اثر بخشی  (در فضاهای تجاری) بسیار بدیهی و لازم به نظر می رسد.

دکوراسیون داخلی

از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ  معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و  آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد.  باید دانست که هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند  که پاسخگویی به نیازهای آنها در معماری داخلی در اولویت قرار می گیرد.

مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی، اهمیتی خاص  یافته و در بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی حتی به عنوان رشته ای مجزا  تدریس می شود. الگوها و ایده های مختلفی اعم از مدرن و کلاسیک، توسط طراحان  این رشته به کار گرفته می شود و از محدودیت های معماری در زمینه اجرا،  معمولا خبری نیست و می توان به ایده های بلند پروازانه ایشان تجسم بخشید،  چه بسا به گونه ای میان گستره ای، موضوع فعالیت رشته های مختلف هنری از  مجسمه سازی گرفته تا نقوش برجسته قرار میگیرد. پیشرفت تکنولوژی به سبب  تسهیل در یکسری از مسائل تاسیساتی و اجرایی از یک طرف و تنوع و کارآیی بالا  در محصولات عرضه شده، زمینه مساعد و کارآمدی را در سطح جامعه به وجود  آورده است؛ بهانه ای که پرداختن به مقوله طراحی داخلی را جزء لاینفک فضاهای  معماری بر می شمارد. معماری داخلی و توجه به جزئیات و تزئینات بعد از  چندین دهه سکوت و فراموشی، رویکردی دوباره پیدا کرده و جالب تر اینکه سعی  می کند نمودهایی از معماری گذشته را در تلفیقی با الگوهای مدرن بیان کند؛  مساله ای که سال ها است در معماری مورد بحث و جدل قرار گرفته و تاکنون  نتیجه ای حاصل نشده است. معماری گذشته ما سرشار است از ظرافت ها و ریزه  کاری هایی که هزاران ایده و خلاقیت را در خود نهفته دارد. تزئینات و  کاشیکاری های داخلی با تناسبات و رنگ بندی خاص خویش در کنار کالبد درونی،  فضایی رمزگون را تداعی می کنند و هم اکنون نیز ارزش فضایی خویش را حفظ کرده  است یک طراح داخلی مسئول طراحی، دکوراسیون و عملکرد فضای کارفرماست خواه  فضا تجاری باشد یا صنعتی و مسکونی. او همکاری نزدیکی با معماران و  کارفرمایان برای تصمیم‌گیری در مورد ساختار یک فضا، نیاز کاربران آن و  بهترین سبک مناسب هر دو مورد دارد. این حرفه ترکیبی از مهندسی و هنر  می‌باشد و مستلزم داشتن ذهنی منحصر به فرد برای بکارگیری مناسب هر دو رشته  است.

علاوه بر شناسائی رنگ و محصولات ومصالح و  مبلمان باید مهارت گفتگو با کارفرما و قبول سفارشات را داشته و روشهای اجرا  و نگهداری عناصر معرفی کنندۀ فضا را بداند. همچنین باید ساختار فضا را  بشناسد. این عامل از دانش مورد نیاز برای طراح او را از دکوراتور متمایز  می‌کند.

طراح داخلی باید قابلیت برنامه‌ریزی و  اجرای پروژه، تصمیم‌های عملکردی را داشته و با پیمانکار و کارفرما همکاری  کند و تمام کارها بنا به نظر خود آنها انجام شود. برای این منظور باید بین  سلیقۀ خود و کارفرما تعادل برقرار کند و بیشتر سلیقۀ کارفرمای خود را در  نظر داشته باشد. این عامل شاید در ابتدا برای کسانی که می‌خواهند وارد این  حرفه شوند ناامید کننده باشد. بخصوص کسانیکه می‌خواهند قبل از اینکه ساخت  یک بنا تمام شود طراحی خودشان را شروع کنند. این دو موضوع بیانگر این نکته  است که آنها باید در مورد طراحی اولیه و پردازش اطلاعات و زمان‌بندی کارها  مهارت داشته باشند. این اصل موجب تعجب تعداد زیادی از طراحان واقعی می‌شود  که انتظار دارند تأثیرپذیری کمتری از قواعد اجرایی و فنی در مورد پیدایش یک  فضاء و حس کلی آن داشته باشد. افراد موفق در این صنعت اظهار می دارند  قابلیت متعادل کردن عملکرد با زیبایی، تعیین کنندۀ موفقیت یک طراح داخلی  است. با وجود پیچیدگی کار، آنان که بخوبی از عهدۀ آن بر می‌آیند بسیار راضی  و خشنودند.

انچه که همواره باید مد نظر قرار گیرد  آنست که هر فضای داخلی اعم از محل کار، تفریح یا سکونت، قابلیت زیبا شدن را  دارد؛ تنها بایست از اصول و عوامل سازمان بندی صحیح بعلاوه کمی ذوق و  سلیقه استفاده کرد تا شرایط مناسب و دلخواه پدید آید. شروع کار در فضاسازی و  تزئین باید عاری از جنبه های ذهنی و خیال پردازی غیر واقعی باشد. برخورد  اول با مساله لازم است با در نظر گرفتن عینیات و امکانات صورت پذیرد. ساختن  خانه‌ای در رویا آسان اما در عمل سخت و دشوار است!در این بین همواره هدف  ارائه طریقتی است که تخیل نیز مانند سایر عوامل، تحت نظمی منطقی درآید و  شکل عنصری سازنده به خود گیرد. به خاطر عوامل متعددی که در شکل‌گیری یک طرح  موقت دخالت داردند اجرای کار نیازمند برنامه‌ای دقیق و منظم است. پیشرفت  قدم به قدم و حساب شده از اتلاف وقت و هزینه می کاهد و در نتیجه حاصل کار  را پر ثمر می‌سازد، لذا در طرح اجرائی عواملی چند لازم است مورد نظر قرار  گیرد.

دکوراسیون داخلی

اغلب افراد دو سوم از عمر خود را در محیط  خانه می گذرانند، که معمولا پس از فعالیت روزانه برای گذراندن اوقات خوش در  کنار خانواده و استراحت به منزل باز می گردند، پس آرامش این مکان اهمیت  زیادی دارد و می تواند روی روابط ما با افراد و خلق و خوی ما تاثیر گذارد.  با توجه به رشد روز افزون جمعیت و کوچک شدن خانه ها، ترفندهای طراحی داخلی  برای بزرگ و دلباز شدن خانه ها، در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است.  علاوه بر خانه، طراحی محل کار نیز برای گذراندن ساعاتی بدون استرس و خستگی،  حائز اهمیت است.

طراح های داخلی با در نظر گرفتن موقعیت  جغرافیایی، وضعیت آب و هوا، نوع بافت منطقه، نوع فعالیت و شغل افراد ساکن،  هدف از طراحی، رفع نیازهای افراد، تعداد، سن، جنسیت، وزن و خلق و خوی افراد  و فاکتورهای گوناگون دیگری، در جهت رفاه افراد ساکن در محل مورد نظر اقدام  به طراحی می کنند.

استفاده از مصالح مخصوص هر منطقه در  طراحی، ایجاد هماهنگی خواهد کرد. بطور مثال استفاده از چوب در مناطق معتدل و  جنگلی مانند شمال ایران، به دلیل داشتن تعادل با طبیعت، رایج است و به  مصالح غیر طبیعی مانند ام دی اف و لمینت، ارجحیت دارد. در مناطق گرم و خشک،  استفاده از شیشه و سنگ توصیه می شود.

طراحی داخلی مناطق روستایی با شهری متفاوت  است و همچنین طراحی داخلی خانه های نورگیر با شمالی. در نظر گرفتن تفاوت  طراحی فضا برای فرد جوان با مسن نیز، همانند طراحی فضا برای دو جنس متفاوت،  مهم است.

یک طراحی اصولی و دقیق می تواند بسیاری از  نیاز های افراد را رفع کند. بطور مثال در یک اتاق خواب با طراحی اصولی می  توان علاوه بر داشتن خوابی عمیق و راحت در شب، صبح بدون خواب آلودگی برخاست  و همچنین از همان اتاق بعنوان اتاق کار نیز استفاده کرد.

طراحی صحیح اتاق کودکان می تواند روی رشد و  بالندگی و میزان یادگیری کودک تاثیر گذارد. طراحی اتاق کودکان بسیار حساس  است و باید با توجه به روحیات و جنسیت کودک طراحی شود. امروزه با پیشرفت در  علم طراحی داخلی، از طراحی اتاق کودک، برای رفع مشکلات استفاده می کنند.  به طور مثال طراحی برای کودکان بیش فعال، یا طراحی اتاق برای کودکان کم  تمرکز و غیره که با در نظر گرفتن چیدمان و رنگ آمیزی مناسب، براحتی قابل  اجراست…

مهمترین نکته در زیبایی و جلوه هر مکان  تمیز و مرتب بودن آن است. زیبایی بهترین بناها و طراحی ها، بدون داشتن نظم،  نادیده گرفته می شوند. برای برقراری نظم و جلوگیری از شلوغی، ایجاد  فضاهایی برای نگهداری وسایل اضافی و خورده ریزها بسیار کارایی دارد که  طراحی این فضاهای ذخیره سازی، با ابتکار و خلاقیت خاصی توسط دکوراتورها  صورت می گیرد مانند وسایل با کاربرد چند منظوره یا فضاهای مخفی، مثل نیمکت  یا زیرپایی، که قسمت نشیمن آن جدا شده و فضای داخل آن مورد استفاده قرار می  گیرد.

تعادل و تناسب از نکات دیگری است که در  طراحی هر فضا باید رعایت شود. قرار دادن تمام وسایل در یک سمت و خالی ماندن  سایر فضا باعث عدم تعادل ایجاد می کند. همچنین قرار دادن یک کاناپه بزرگ  در فضایی کوچک یا بلعکس، تناسب محیط را بر هم می زند.

نور پردازی و رنگ آمیزی در کنار هم، سبب  خلق فضایی با طراحی بخصوص می شوند و دو رکن اصلی در طراحی هر فضایی محسوب  می شوند. داشتن اطلاعات راجع به رنگ ها و استفاده مناسب از رنگ های  گوناگون، نه تنها ایجاد دلزدگی و خستگی در طولانی مدت نمی کند بلکه نشاط و  شادابی در افراد خانه و خستگی ناپذیری در محیط کار ایجاد می کند.

طراحی دکوراسیون خانه و محل کار براحتی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و به بهبود روحیه افراد کمک کند.

طراحی داخلی یک دفتر برای هردو گروه  مشتریان و کارمندان حیاتی است. به خصوص برای کارمندانی که دو سوم وقت خود  را در دفتر کارشان صرف میکنند.

طراحی داخلی

ایجاد یک فضای بصری جذاب و زیبا و راحت  برای ایجاد و بهره وری و کارایی بیشتر موثر است. و مشتریان نیز از فضای  داخلی انجا پیام دریافت خواهند کرد. اگر فضای یک شرکت و دفتر به هم ریخته و  از رده خارج باشد قطعا مشتریان درمورد ان دفتر همین فکر راخواهندکرد. و از  ان طرف طراحی خوب یک خشنودی برای مشتری خواهد داشت و به انها می گوید که  این برند تجاری برای موفقیت خود می ایستد و باعث ایجاد اعتماد به نفس در  کسب و کار می شود. دراین راستا می توان گفت طراحی داخلی یک دفتر ((لباسی  برای موفقیت)) است.

معماری داخلی

طراحی داخلی یک دفتر وسیله انتقال نوع کسب  و کار است. به عنوان مثال دفتر یک وکیل کمی پیچیده تر به نظر می رسد به  صورت حرفه ایی با رنگ هایی تیره و خطوط مستقیم درحالی که یک دفتر طراحی  گرافیک ممکن است بیشتر سرگرم کننده و خلاق با رنگ ها و طرح های روشن باشد. و  این یک عامل مهم است به دلیل انکه هدف کسب وکار را نشان می دهد.

طراحی داخلی اگاهانه و ناخوداگاه تحت  تاثیر خلق و خوی مردم و انرژی روزانه مردم است. فضای داخلی نقش مهمی  درتاثیرگذاری بر احساسات مالکان، کارمندان و مشتریان می گذارد و این باعث  می شود تصمیم شرکت برای طراحی داخلی مهم ترین چیز باشد برای ایجاد یک هویت و  محیط سالم برای کسب وکار.

مارتین ریوز رئیس دفتر طراحی داخلی در  پاریس می گوید: طراحی خوب دفتر ترکیبی از علم و احساسات است و انچه بسیار  حیاتی است تعادل هردواست. یک دفتر به خوبی طراحی شده هویت نام تجاری را  نشان می دهد و کمک برقرای ارتباط و جذب و حفظ بهتر کارکنان می کند و همین  طور به طور قابل ملاحظه ایی  کاهش هزینه املاک ومستغلات رادارد.

 

شرکت سیلک رود با بیش از 20 سال تجربه موفق و با توجه به حضور در حوزه پخش و فروش عمده، محصولات خود را با قیمت کاملا مناسب در بازار عرضه می کند.

تماس

  • آدرس دفتر مرکزی: تهران ، شهران ، تقاطع کوهسار – آبشناسان ، ساختمان سبز ، پلاک۱۶۳ ، طبقه۴ ، واحد۲۱
  • آدرس دفتر بازار: تهران ، خیابان 15 خرداد ، بازار بزرگ عباس آباد ، کوچه علی آبادی ، پاساژ قائم ، طبقه سوم ، سوئیت 51
  • تلفن دفتر مرکزی: 44356710-021
  • تلفن دفتر بازار: 55692021-021

ساعت: 7 روز هفته در ساعت 9:00 صبح تا 7:00 بعد از ظهر

سیلک رود